• Pomnik Czynu Legionowego

    Rozpoznawalny symbol Kielc, miasta tradycji legionowych. Jest bardzo charakterystyczny, to czterech strzelców Józefa Piłsudskiego.

    View more
  • Menora

    Pomnik pamięci 20.000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez niemieckich nazistów w sierpniu 1942 roku znajduje się przy Al. IX Wieków Kielc. Pomnik przedstawia menorę - żydowski świecznik, zapadający się w uliczny bruk z czasów wojny.

    View more
  • Pomnik Henryka Sienkiewicza

    Pomnik Henryka Sienkiewicza znajduje się na przedłużeniu ul. Sienkiewicza, przy placu Moniuszki. Uroczyście został on odsłonięty 25 czerwca 2010 r., a w uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni kielczanie, przedstawiciele władz oraz członkowie rodziny pisarza. Na pomniku znalazły się napisy: "Qvo vadis" i "Wszyscyśmy bracia" - cytat z powieści H. Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". W listopadzie 2010 roku umieszczony został na północnej stronie pomnika dodatkowy napis: "Henrykowi Sienkiewiczowi kielczanie".

    View more
  • Ławeczka Jana Karskiego

    .Pomnik, postawiony w maju 2005 roku na moście na rzece Silnicy, przedstawia Jana Karskiego siedzącego na ławeczce. Obok niego umieszczono szachownicę. Bliźniacze "ławki Karskiego" znajdują się w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.

    View more
  • Pomnik Ofiar Pogromu

    Został odsłonięty 4 lipca 2006 roku, w 60. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń. Podczas uroczystości zasadzone zostały trzy Drzewa Pokoju - symbole pojednania i pokoju.

    View more
  • Pomnik Niepodległości

    Pomnik Niepodległości znajduje się przed kieleckim Dworcem PKP, w miejscu gdzie doszło do pierwszej zbrojnej konfrontacji Pierwszej Kompanii Kadrowej z patrolem rosyjskim. W 1929 roku również plac, na którym stoi pomnik nazwano Placem Niepodległości. Pomnik przedstawia orła stojącego na kuli ziemskiej, zrywającego się do lotu. Na nogach ma resztki zerwanych kajdan (łańcuchów). Całość znajduje się na wysokim, smukłym cokole.

    View more
  • Pomnik Armii Krajowej

    Pomnik Armii Krajowej znajdujący się na Skwerze Stefana Żeromskiego, poświęcono i odsłonięto 20 sierpnia 2005 roku. Monumentalny pomnik, wykonany z patynowanego brązu - autorstwa prof. Wincentego Kućmy, ma wysokość 6 metrów. Pomnik ma kształt łuku, wyciętego w środku zarysem jodły. U podstawy znajduje się sześć sylwetek partyzantów, a po obu węższych bokach umieszczono dość obszerne informacje o Armii Krajowej i Polskim Państwie Podziemnym. Pomnik znajduje się na niskim, kwadratowym cokole, w który wmurowano wcześniej - 30 maja 2005 r. - akt erekcyjny oraz ziemię z pól bitewnych żołnierzy Korpusu AK "Jodła". W latach 2014/2015 Skwer S. Żeromskiego zrewitalizowano, a przy okazji zlikwidowano kwadratowy, kamienny cokół pomnika, tworząc tym samym łagodne podejścia do niego.

    View more
  • Homo homini

    Pomnik "Homo homini" (Człowiek człowiekowi) odsłonięty został 11 września 2006 roku jako protest przeciwko terroryzmowi. Odsłonięto go w piątą rocznicę ataku na WTC w Nowym Jorku. Pomnik, wysokości 6 m, znajduje się na placu między cmentarzami przy ul. Ściegiennego, a jego twórcą jest profesor Adam Myjak. Pomnik przedstawia dwa stylizowane budynki WTC - przecięte u góry samolotami, które jednocześnie tworzą liczbę "11" - datę ataku.

    View more
  • Tablice Mojżeszowe

    Kolejny niestandardowy pomysł to Tablice Mojżeszowe na Kadzielni, wkomponowane w skały, widoczne dla wjeżdżających do centrum miasta od strony ulicy Krakowskiej. To inicjatywa prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

    View more